+38(068)23-111-51
+38(068)225-36-43
м.Тернопіль вул.Руська 11
м.Тернопіль вул.Грушевського 8 каб 110
Показати меню
24 бер 18:14Головна / Статті

Функції слини

Слина грає величезну роль в підтримці нормального стану органів і тканин порожнини рота. Відомо, що при гіпосалівації, і особливо ксеростомії (відсутності слини), швидко розвивається запалення слизистої оболонки рота, а через 3 - би мес виникає множинна поразка зубів карієсом.
Відсутність ротової рідини утрудняє пережовування і ковтання їжі. Функції слини багатообразні, але основними з них є травна і захисна.

Травна функція, в першу чергу, виражається у формуванні і первинній обробці харчової грудки. Крім того, їжа в порожнині рота піддається первинній ферментативній обробці, вуглеводи частково гидролизуются під дією L-амилазы до декстранов і мальтози.

Захисна функція. Здійснюється завдяки багатообразним властивостям слини. Зволоження і покриття слизистої оболонки шаром слизу (муцина) оберігає її від висихання, утворення тріщин і дії механічних дратуй гелів. Слина омиває поверхню зубів і слизисту оболонку рота, видаляючи мікроорганізми і продукти їх метаболізму, залишки їжі, детриты. Важливе значення при цьому мають бактерицидні властивості слини, виражені завдяки дії ферментів (лізоцим, ліпаза, РНКаза, ДНКаза, ппсонины, лейкины і ін.).

Згортаюча і фібринолітична здатність слини підтримується за рахунок тих, що містяться в ній тромбопластину, антигепариновой субстанції, протромбинов, активаторів і інгібіторів фибринолизина. Ці речовини володіють гемокоагулирующей і фібринолітичною активністю, завдяки чому забезпечується місцевий гомеостаз, покращуються процеси регенерації пошкодженої слизистої оболонки. Слина, будучи буферним розчином, нейтралізує кислоти, що поступають в порожнину рота, і луги. І, нарешті, нажную захисну роль грають імуноглобуліни, присутні в слині.

Мінералізующєє дія слини. У основі цього процесу лежать механізми, що перешкоджають виходу з емалі її компонентів і сприяючі їх вступу із слини в емаль.

Кальцій в слині знаходиться як в іонному, так і зв'язаному стані. Вважають, що в середньому 15 % кальцію пов'язано з Пелкамі, близько 30 % знаходиться в комплексних зв'язках з фосфатами, цитратами і лише 5 % - в іонному стані. Саме цей іонізований кальцій бере участь в процесах ремінералізації.

В даний час встановлено, що ротова рідина за нормальних умов (рН 6,8 - 7,0) пересичена кальцієм і фосфором. При зниженні рН розчинність гидроксиапатита емалі в ротовій рідині значно збільшується.

Наприклад, при рН 6,0 ротова рідина стає кальцийдефицитной. Таким чином, навіть незначні коливання рН, не здатні самі по собі викликати демінералізацію, можуть активно впливати на підтримку динамічної рівноваги емалі зуба.

Физико-хімічна постійність емалі повністю залежить від складу і кислотно-основної рівноваги ротової рідини. Головним чинником стабільності апатитов емалі в слині є рН і концентрація кальцію, фосфату і фтористих з'єднань.

Ротова рідина - це лабільне середовище, і на її кількісний і якісний склад впливає безліч чинників і умов, але в першу чергу - стан організму. З віком секреторна функція великих і малих слинних залоз зменшується. Порушення слиновиділення відбувається також при гострих і ряду хронічних захворювань. Так, при захворюванні ящуром розвивається надлишкове виділення слини (до 7 - 8 л в добу), що служить одним з важливих діагностичних ознак. При гепатохолециститах, навпаки, наголошується гипосальвация, і хворі скаржаться на сухість в порожнині рота. При цукровому діабеті збільшується вміст глюкози в ротовій рідині.

Великий вплив на склад і властивості ротової рідини надає гігієнічний стан порожнини рота. Погіршення догляду за порожниною рота наводить до збільшення нальоту на зубах, підвищенню активності ряду ферментів (фосфатази, аспарагінової трансаминазы), збільшенню осаду слини, швидкому розмноженню мікроорганізмів, що створює умови, особливо при частому прийомі вуглеводів, для продукування органічних кислот і зміни рН.

Протикаріозна дія слини. Було встановлено, що незабаром після вступу в порожнину рота твердої вуглеводної їжі концентрація глюкози в слині знижується, причому спочатку швидко, а потім повільно. Велике значення при цьому грає швидкість слиновиділення - посилення слиновиділення сприяє активнішому вимиванню вуглеводів. При цьому не відбувається виведення фторидів, оскільки вони зв'язуються з поверхнями твердих і м'яких гканей порожнині рота, вивільняючись протягом декількох годинників. Завдяки присутності фторидів в слині баланс між де- і ремінералізацією зміщується у бік останньої, що забезпечує протикаріозний ефект. Встановлено, що цей механізм реалізується навіть при відносно низьких концентраціях фторидів в слині.

Вплив слини на прискорення виведення глюкози є не єдиним механізмом зниження поражаемости карієсом. Більш виражена протикаріозна дія забезпечується її здібністю до нейтралізації кислот і лугів, тобто буферним ефектом, завдяки присутності гідрокарбонатів натрію.

Слина в нормі пересичена іонами кальцію, фосфору і гидроксидапатита, з'єднання яких формують основу тканин зуба. Міра пересиченості ще вища в рідкій фазі зубного нальоту, яка знаходиться в безпосередньому контакті з поверхнею зуба. Пересиченість слини іонами, складовими основу тканин зуба, забезпечує їх вступ в тканині, тобто є рушійною силою мінералізації. При зниженні рН зубного нальоту пересичений стан слини іонами кальцію, фосфору і гидроксиапатитов зменшується, а потім зовсім зникає.

У ремінералізації підповерхневих шарів емалі бере участь також ряд білків слини. Молекули статхерина і кислих, Гюгатих проліном білків, а також деяких фосфопротеинов, що зв'язують кальцій при зниженні рН в зубному нальоті, звільняють іони кальцію і фосфору в рідку фазу зубного нальоту, що підтримує ремінералізацію.

З інших протикаріозних механізмів слід вказати на утворення плівки (пелликулы) на поверхні имали слинного походження. Ця плівка перешкоджає прямому контакту емалі з кислотами, що поступають в порожнину рота, і, тим самим, виключає вихід кальцію і фосфору з її поверхні.
Подібні новини:

Вплив зовнішніх чинників на зуби

Із зовнішніх дій, які наводять до інтенсивного руйнування зубів, в першу чергу слід вказати на іонізуючу радіацію. Дійсно, після променевої терапії, особливо області голови або шиї, через 6 - 8 мес
детальніше

Захисна роль слини

Завдяки слині організму удається здійснювати контроль над мікробним співтовариством порожнини рота. Нормальна флора порожнини рота сприятлива для господаря, оскільки вона захищає його від багатьох
детальніше

Захисні механізми порожнини рота

В даний час встановлено, що на поверхно стислизистой оболонки шлунково-кишкового тракту і дихальних доріг є структури, які перешкоджають проникненню збудників в організм людини. Захисні механізми
детальніше

Механізм і дороги проникності емалі.

Ці питання до теперішнього часу не знайшли остаточного дозволу, чотя багато аспектів вивчено досить детальний. В першу чергу слід вказати на наявність в емалі системи найдрібніших просторів, в які
детальніше

Функції слизистої оболонки рота

Слизиста оболонка через анатомо-гистологических особливості виконує ряд функцій: захисну, пластичну, чутливу, всмоктуючу. Захисна функція. Забезпечення захисної функції можливе завдяки ряду її
детальніше
Коментарі:
Добавити коментар