+38(068)23-111-51
+38(068)225-36-43
м.Тернопіль вул.Руська 11
м.Тернопіль вул.Грушевського 8 каб 110
Показати меню
16 вер 00:20Головна / Статті

Як розвивається карієс?

Як розвивається карієс?

Кожен день з екрану телевізора нас лякають карієсом. Тепер навіть дитина знає, що захистити зуби від цієї страшної хвороби допоможе модна зубна паста і жувальна гумка. Одне тільки неясно, звідки ж береться ця неприємна хвороба? Невже і справді - витівки «каріозних монстрів»?

Які вони - «каріозні монстри»?
Хоча останнім часом про карієс говорять частіше, ніж про інших хворобах, мало хто точно знає, що це таке. Про карієс і причини його виникнення відомо тільки лікарям-стоматологам, але ділитися своїми знаннями вони не надто поспішають. Нам же залишається тільки дивитися в перервах між кіно та новинами рекламні ролики, в яких згинаються графіки загадкового рН, якого чомусь боїться цей самий карієс і спостерігати, як чарівні жінки в білих халатах мажуть «Блендамед» яйця. Причому ж тут карієс і чому все-таки болять зуби?

Слово «карієс», як і багато медичні терміни, прийшло з латинської мови, і означає «руйнування», Хвороба, при якій руйнуються тверді тканини зуба, і утворюється порожнина або «дірка», стоматологи і називають карієсом. Здавалося б, зуби такі тверді, що зробити в них отвір можна хіба що залізним свердлом. Як же в них може з'явитися порожнину? До нещастя, у зубів є свої таємні вороги - кислоти і бактерії.

Наші зуби складаються з дентину, який за складом нагадує звичайну кістку. Зверху дентинові зуб захищений емаллю, речовиною жовтувато-білого кольору. У ньому немає клітин, а головне, немає нервових закінчень, тому чистити зуби і жувати зовсім не боляче. Твердість і міцність зубах надають мінеральні солі, в основному солі кальцію: фосфати і карбонати. Ці солі просочують дентин, але найбільше їх міститься в зубній емалі. Завдяки такому жорсткому каркасу з неорганіки, міцність зуба близька до міцності чавуну. Зуби і залишалися б такими міцними, якби росли не в роті, а де-небудь на поверхні шкіри, наприклад, як луска у риби. Люди ніколи б не хворіли карієсом, якби не біохімічні процеси, які відбуваються в ротовій порожнині при пережовуванні їжі.

Вчені давно билися над розгадкою причини виникнення карієсу. Найперше припущення про винуватця цієї хвороби було зроблено в I столітті нашої ери бухарським лікарем Авіценною і римським лікарем Ларго Скрібонія. Вони припустили, що в зубах живе особливий черв'як, який і прогризає в них отвори. Однак, довести своє припущення вчені не змогли. Розкришивши і вивчивши безліч хворих зубів, хробака вони так і не виявили. Чи то він занадто швидко бігає, чи то припущення помилково, і зубного хробака не існує.

Більш переконливі теорії виникнення карієсу з'явилися з розвитком мікробіології та біохімії вже у XX столітті. Було доведено, що в розм'якшення зубної тканини винні кислоти, які вступають в реакцію з мінеральними солями зуба. Наступні відкриття показали, що в цьому процесі велику роль відіграють мікроорганізми. Відбувається це так.

Іноді після їжі до зубів прилипають дрібні шматочки їжі, особливо часто ними виявляються клейкі залишки хліба, солодощів. Якщо такий зубний наліт вчасно не прибрати, то дуже скоро до живильного об'єкту почнуть прикріплюватися крихітні бактерії Streptococcus mutans, які харчуються вуглеводами. Раніше вважалося, що це нешкідливі мікроорганізми, яких у більшій чи меншій кількості можна виявити в слині будь-якого здорової людини. Однак, обмін речовин таких бактерій має свою особливість, поглинаючи глюкозу, вони натомість виділяють молочну кислоту. Якщо господар зубів - ласунка, та до того ж не любить чистити зуби, то бактерій в його слині стає занадто багато. У результаті життєдіяльності Streptococcus mutans слина стає більш кислою, органічна кислота вступає в реакцію з мінеральними солями зубної емалі, йде заміщення одних солей іншими, емаль втрачає мінерали, а разом з ними і міцність.

Ще гірша справа, коли безліч стрептококів виділяє кислоту на крихітному ділянці зуба, де застрягли шматочки їжі. Кислота стає настільки їдкою, що майже повністю витісняє солі із зубної емалі, і в цьому місці емаль стає настільки м'якою, що стрептококи отримують доступ в глибші шари зуба, в дентин. Там, за відсутністю глюкози, у бактерій змінюється раціон, вони починають харчуватися колагеном дентину і продовжують виділяти кислоту. У ході цих процесів тканини зуба поступово відмирають, і утворюється порожнина, доверху заповнена бактеріями і відмерлої зубної масою. Якщо карієс вчасно не вилікувати, то можна і зовсім позбутися зуба.

Стоматологи виділяють кілька стадій карієсу. Спочатку на зубі утворюється пляма, біле або темне. Зуб поки ще не болить, але вимивання з емалі мінеральних солей вже почалося. На цьому етапі зароджується хвороба може виявити тільки фахівець, для цього й існують профілактичні огляди.

Друга стадія - поверхневий карієс. Емаль вже пошкоджена, і мікроби готуються впровадитися в основну частину зуба, що складається з дентину. Власник каріозного зуба вже відчуває неприємні відчуття, коли їсть дуже гарячу або холодну їжу. Втім, до стоматолога за таким «несуттєвому» приводу майже ніхто не звертається. І тоді настає наступна стадія - середній і глибокий карієс.

Streptococcus mutans приступили до руйнування дентину, в результаті чого в зубі утворюється каріозна порожнина спочатку дрібна, а з часом все більш глибока. Людині стає боляче жувати, до того ж з'являється неприємний запах з рота. Якщо і на цьому етапі зуб не вилікувати, то слідом за глибоким карієсом настане остання стадія хвороби - пульпіт. Це означає, що карієс дістався до зубного нерва. Хворого можна тільки пожаліти. Він ковтає жменями анальгін і аспірин, що не спить ночами через пекельну зубного болю. І, нарешті, збирається з духом і йде до стоматолога, от тільки від зуба вже залишилося зовсім небагато.

Карієс - хвороба багатіїв
Карієс мучив людей в усі часи, але почати серйозну боротьбу з ним лікарі вирішили тільки в останні роки. Велику роль у цьому відіграла медична статистика. Виявляється, на сьогоднішній день у світі страждає карієсом 99% населення! А в багатьох країнах - 100%! Отримані цифри вжахнули не тільки стоматологів, але і їх пацієнтів.

Цікаво, що в залишився 1% здорових людей, крім рідкісних щасливців різних національностей, входять абсолютно всі ескімоси і всі представники племені Гунзо, що мешкає в південних районах Паміру. Немов за помахом чарівної палички, карієс обходить їх стороною. Можливо, хвороботворний мікроб з якоїсь причини не прижився на зубах цих людей, а, швидше за все, вони просто ніколи не їли солодощів.

Недарма, в Середні століття карієс вважався хворобою гурманів і ознакою достатку. Тільки бідняки і небагаті городяни, що харчуються грубої плебейської їжею, відрізнялися здоровими зубами. Решті ж синьорам мати здорові зуби було просто непристойно, а бідолахи, яким «не пощастило», від природи дісталися рівні білі зуби, намагалися рідше посміхатися. Шляхетні лицарі і їх знатні дами приглушували запах з рота ароматною водою, посміхалися модними гнилими зубами, і частенько відвідували зубних лікарів. Слава богу, ця безглузда мода давно пройшла. Всі ми хочемо бути володарями здорових зубів, і, в глибині душі, заздримо ескімосам.

5 способів порятунку
Що ж можуть порадити стоматологи нам, нещасним 99 відсоткам? Насамперед, елементарну профілактику! Адже як будь-яку іншу хворобу карієс простіше запобігти, ніж вилікувати. Порада перша - стоматологічний. Раз на півроку, в крайньому випадку раз на рік, обов'язково потрібно відвідувати зубного лікаря. Все одно рано чи пізно всі ми там будемо, так що краще раніше і з меншими втратами грошей, нервів і зубів.

Порада друга - дієтичний. Бактерії, що викликають карієс, великі ласуни. Щоб їх менше балувати, бажано розумно споживати багату вуглеводами їжу. Необхідно пам'ятати, що цукерки, тістечка і цукор - їх улюблені ласощі. А от після фруктів, овочів, пісного м'яса і молока зубного нальоту практично не залишається, мікробам доведеться перейти на голодний пайок.

Порада третя - фторової-кальцієвий. Стоматологи довели, що фтор захищає зуби зовні, а кальцій надає їм міцність зсередини. З водою та їжею ці речовини надходять в організм, але часто цього буває недостатньо. Так що, про всяк випадок, варто запастися упаковкою кальцієвих таблеток і зубною пастою з фтором і кальцієм. А сенс остогидлих рекламних роликів з яйцями зводиться до того, що після такої пасти кислота не діє навіть на яєчну шкаралупу. А, отже, захистити і наші зуби від вимивання мінералів зможе запросто.

Порада четверта - навязший на зубах. Після їжі можна скористатися жувальною гумкою, краще без цукру. Не виключено, що вона повитасківать пломби, зате непогано збере застрягли в зубах залишки їжі, а якщо дуже пощастить - нормалізує рН слини. До речі, містичне рН - це кислотність. Якщо значення рН низьке - перед нами кислота, середнє - вода, високе - луг. Каріесние бактерії закисляют слину, погрожуючи міцності зубів, а жуйка з особливими хімічними добавками відновлює рН.

Рада останній - чистити зуби, як і вмиватися, потрібно вранці і ввечері. Ще краще, якщо це вдається робити після кожного прийому їжі. За допомогою зубної пасти та щітки видаляється зубний наліт, знищуються бактерії, зміцнюється емаль, і масажуються ясна.

Як не парадоксально, засоби для очищення зубів існували ще в глибоку давнину. Перший такий склад придумали древні римляни, які велику увагу приділяли гігієні ротової порожнини. Цей порошок мало нагадував сучасні зубні порошки і пасти. У нього входили пелюстки троянд, горіх і мирра, а основою порошку служила товчена шкаралупа і кістки тварин, змішані з медом. Часто до складу такого засобу додавали карбонат натрію. Ймовірно, римляни перші здогадалися про його відбілюючих властивостях. У арабську культуру гігієну порожнини рота ввів пророк Мухаммед. Згідно Корану, полоскати зуби необхідно п'ять разів на день, а чистити у міру забруднення і при появі запаху з рота. Замість зубних щіток араби використовували гілки дерев, які вимочували у воді до тих пір, поки з них не злазила кора. Така ж щітка була і у пророка. Історія свідчить, що він настільки любив чистити зуби, що навіть перед смертю попросив принести свою зубну щітку. До речі, з тих пір перед похованням всім померлим в обов'язковому порядку араби стали чистити зуби. Ось тільки з профілактикою карієсу ця традиція не пов'язана.

Люди так і продовжували чистити зуби за допомогою гілочок, шматочків тканини і вати, поки в XVIII сторіччі не була запатентована справжня зубна щітка, яка, майже не змінившись, дійшла до наших днів.

Лікування зубів теж має свою цікаву історію. Перші лікарі, які взялися позбавити пацієнта від зубного болю, найчастіше позбавляли його від зуба.

Щипці або жаба?
Найперша, що дійшов до нас, згадка про видалення зубів припадає на VI століття до нашої ери. Вперше цей складний процес був описаний в давньоіндійському трактаті «Аюрведе». Для видалення зубів стародавні лікарі використовували спеціальні щипці, а щоб не лякати пацієнтів, кусательную частина щипців робили у вигляді морди тваринки, найчастіше кішки.

У Стародавньому Китаї до видалення зубів підходили ще більш творчо. На хворий зуб попередньо клали миш'як або жир місцевої зеленої жаби, щоб зуб поступово відмирали і розхитує, після чого зуб виривали також за допомогою щипців.

А ось в Стародавній Японії зуби рвали голими руками, правда, для зручності його довго розхитували, постукуючи по зубу спеціальним молоточком. Стародавні скіфи теж не напружувалися лікуванням зубів, а видаляли їх у міру зіпсованості. Про це свідчать малюнки на вазах, знайдені археологами в скіфських похованнях IV століття до нашої ери.

Навіть грецькі та римські лікарі не гребували щипцями і виривали зуби як попало. Великий Аристотель, наприклад, особливо рекомендував для цієї мети щипці з бронзи. А ось учений римлянин Корнелій Цельс, що жив у I столітті нашої ери, не радив поспішати з видаленням хворих зубів. Він змушував пацієнтів полоскати зуби особливими настоями і обкурював їх пахощами. Якщо ж хворому не ставало легше, то й Цельс видаляв хворі зуби, але більш прогресивним способом, ніж сучасники. Він заповнював каріозну порожнину нитками або заливав свинцем, підрізав ясна, розхитував зуб, а вже потім брав у руки шкуродерня щипці. Всі ці заходи допомагали швидше витягнути зуб і не боятися, що під час процедури він зламається.

Йшли століття, лікарі продовжували виривати зуби, а їх щипці-зубодер все більше удосконалювалися. М'які метали щипців давнину до Х століття нашої ери замінила загартована сталь. І сьогодні нащадків таких щипців можна знайти на робочому столі будь-якого стоматолога.

Втім, не всі ескулапи давнину прагнули видалити хворі зуби. Наприклад, в Стародавньому Єгипті це було не прийнято. Карієс лікували за допомогою паст і притирок. Про це свідчать знайдені археологами зубасті мумії фараонів і збереглися до наших днів папірус з рецептами ліків від карієсу.

Не тільки єгиптяни шукали засіб від хворих зубів. Араби, римляни і греки теж намагалися знайти панацею від карієсу. Цельс рекомендував припарки з трав, інгаляції і навіть проносне. Авіценна вважав кращим засобом від карієсу обкурювання хворого паруючою сумішшю цибулі, блекоти і жиру козла. Але більше за інших відзначився Пліній Старший. Його рецепт від зубного болю звучав так: «у ніч, коли настане повний місяць, злови жабу, плюнь їй в рот і скажи лікувальні слова». Що конкретно потрібно сказати жабі, історія замовчує, може бути, щось на зразок «забери мій біль» або «у мишки болю, у жаби болю, у патриція такого-НЕ болю». Навряд чи після магічного ритуалу зуб видужував, але багато громадян досі продовжують вірити в таке лікування.

Чим гірше рецепта Плінія чудове народне засіб від карієсу: «прив'яжіть часточку часнику до зап'ястя на руці, протилежній хворого зуба, а, для повноти ефекту засуньте по часточці очищеного часнику у вуха». Або «щоб позбутися від зубного болю, зваріть земляного хробака у вині, і отримане зілля використовуйте як вушні краплі».

Найпрогресивніший метод лікування каріозних зубів - пломбування - теж прийшов з давнини. Виявляється, каріозні порожнини рассверливают ще вісім тисяч років тому. При археологічних розкопках на території сучасного Пакистану вчені виявили череп древнього людини, в зубі якого було рівне отвір, який можна зробити тільки свердлом. Це відкриття перевернуло всі уявлення вчених. Адже раніше вважалося, що першим лікарем, видаляючи з зуба карієс, був давньоримський хірург Архиген, лікар імператора Траяна, який в лікувальних цілях продірявив хворому зуб подобою ручного свердла.

Досвід геніального римлянина швидко забули. Лише в XV столітті експеримент Архигена успішно повторив Джовані Арколані, професор з Болоньї, і першим припік каріозну порожнину, заливши її золотом. Це був справжній прорив у стоматології, тепер хворі зуби стало не обов'язково видаляти. Поступово зубні свердла перетворилися на необхідну річ для зубного лікаря. Найперші зубні свердла приводилися в рух руками, а через кілька століть їх змінили бормашини. Перший такий агрегат сконструював вже у XVIII столітті французький стоматолог П'єр Фошар. Модель довго удосконалювалася, а на початку XX століття цих механічних монстрів замінили елегантні бормашини, що працюють на електриці.
Подібні новини:

Лікування карієсу у Тернополі

Що таке карієс Лікування карієсу Карієс - руйнування тканини зуба з формуванням порожнини. Виникнення захворювання пов'язують з тривалим впливом шкідливих речовин спочатку на емаль, а потім і на
детальніше

Дитина боїться лікувати зуби. Що робити?

Кожна любляча мама розуміє, що дуже важливо з раннього дитинства стежити за здоров'ям порожнини рота своєї дитини. Необхідно проходити профілактичний огляд хоча б раз на півроку. А вже якщо у малюка
детальніше

Тривале грудне годування викликає карієс?

Грудне годування не завжди буває стовідсотково корисним для дитини, особливо , якщо воно затягується , як з'ясували вчені з США . У дітей , яких годують грудьми не менше двох років , частіше
детальніше

Лікувати карієс у Тернополі

На сьогоднішній день карієс є найпоширенішим захворюванням зубів серед людей всіх вікових категорій . Хвороба руйнує емаль - захисний шар зуба , а також тканини , які знаходяться під нею. Каріозна
детальніше

Класифікація карієсу

У класифікації ВІЗ (10 передивляється МКБ) розрізняють наступні форми карієсу.....
детальніше
Коментарі:
Добавити коментар