+38(068)23-111-51
+38(068)225-36-43
м.Тернопіль вул.Руська 11
м.Тернопіль вул.Грушевського 8 каб 110
Показати меню
24 чер 10:07Головна / Статті

Будова емалі зуба

Будова емалі зуба

Емаль є найтвердішою тканиною зуба і покриває анатомічну його коронку. Емаль розташовується поверх дентину. Вона захищає м'якший підлягає дентин і пульпу зуба від впливу зовнішніх подразників.

Емаль зуба тверда, але в той же час дуже тендітна. Однак, завдяки амортизуючим властивостями дентину і підтримує дією періодонта, емаль може витримувати великі механічні навантаження.

Товщина шару емалі в різних відділах коронки неоднакова і коливається від 1,62-1,7 мм на жувальній поверхні до 0,01 мм в області шийки зуба.

Емаль напівпрозора, в залежності від товщини і прозорості емалі, а також кольору належного дентину, відтінок її варіює від жовтуватого до сірувато-білого кольору. На прозорість емалі впливає ступінь мінералізації, так, ділянки гіпомінералізованої емалі менш прозорі, ніж навколишня емаль.

Структура емалі складається з кристалів апатитів, які щільно укладені у вигляді емалевих призм, діаметром 5-8 мкм. Емалеві призми починаються у дентино -емалевого з'єднання і багаторазово вигинаючись у вигляді спіралі, закінчуються на поверхні емалі. Вони покладені радіально зразок віяла, що забезпечує перехід кристалів з однієї призми в іншу. Положення емалевих призм щодо дентину строго перпендикулярний (за винятком пришийкових областей). Така структурна особливість сприяє зміцненню емалі.

Деякі ділянки призм виявляються стертими в поздовжньому напрямку, а їх продовження - в поперечному або косому. Правильне чергування поперечних (діазонію) і поздовжніх (паразони) пучків емалевих призм пояснює виникнення темних і світлих смуг Гунтера- Шрегера, які перетинають в радіальному напрямку товщу емалі. Ці смуги добре помітні на поздовжніх шліфах зуба навіть при малому збільшенні.

Крім смуг Гунтера-Шрегера, в емалі часто бувають видно лінії або смуги, які на поздовжньому зрізі йдуть більш прямовисно і перетинають їх під гострим кутом. Як правило, вони мають темнувато-коричневий колір. Ці смуги звуться смуги Ретціуса. На поперечних шліфах зуба лінії Ретціуса розташовуються у вигляді концентричних кіл, схожих на річні кільця росту стовбурів дерев Ці лінії являють собою хвилеподібні стадії в процесі розвитку зуба і є ділянками з пониженим вмістом мінеральних солей.

Крім призм в структуру зубної емалі входить міжпризматичні субстанція, у вигляді пластинок і пучків (ламел). Відрізняється вона від призм напрямком складових її кристалів. Ці утворення, по суті, є дефектами емалі і через них в тканини зуба проникають різноманітні бактерії, що призводять до карієсу зубів.

На жаль, будова емалі зуба не дозволяє регенерувати тканинам зруйнованого зуба, на відміну від природного регенерації, наприклад, зламаних кісток або пораненого шкірного покриву.
Подібні новини:

Протравлення тканин зуба

Протравлення - це нанесення кислоти для поліпшення адгезії. Мета протравлення полягає в: створенні в емалі просторів, забезпечуючих микроретенцию композитних матеріалів до зуба; видаленні «змащеного»
детальніше

Етапи препарування порожнин

Розкриття каріозної порожнини. На цьому етапі видаляють нависаючі краї емалі і створюють доступ для видалення некротичних тканин екскаватором і низькошвидкісним наконечником......
детальніше

Системна гіпоплазія

Відповідно до клінічних проявів системну гіпоплазію емалі можна підрозділити на наступні форми: зміна кольору емалі; недорозвинення емалі; відсутність емалі.....
детальніше

Незавершений амелогенез

Незавершений амелогенез - важке спадкове порушення эмалеобразования, при якому порушуються структура і мінералізація як тимчасових, так і постійних зубів, що наводить до зміни кольору і часткової або
детальніше

Структура і склад емалі зуба

Емаль (enamelum) - тканина, що покриває коронку зуба, є найтвердішою в організмі. На жувальній поверхні її товщина досягає 1,5- 1,7 мм, на бічних поверхнях вона значно тонше і сходить нанівець до
детальніше
Коментарі:
Добавити коментар